Szerafin Zoltán

GMDSS instruktor &
rádiós oktató

1999-ben találkoztam a budapesti hajókiállításon Vass Tiborral. Csupán egyéves balatoni tapasztalatom volt, de a beszélgetésünk annyira fellelkesített, hogy már kezdtem is a tengeri tanfolyamot.
A felkészüléstől az érkezésig mindent szeretek a hajózásban, de leginkább talán a navigáció a legérdekesebb számomra. Ezt már több típus, Oceanis 500, Bavaria 44, Bavaria 46, Bavaria 50, Gib Sea 51, Sun Odyssey 54DS, Hanse 508, Amel 54 fedélzetén is kamatoztathattam – persze, mint mindenkinek, nekem is voltak olyan útjaim, amik örökre emlékezetesek maradtak.
Adódhatnak nehézségek, de ha gond nélkül kikötünk, mindenből lehet tanulni: egy alkalommal a kellemetlen hullámzás miatt gyakorlatilag az egész csapat tengeribeteg lett, a gyakorlottak is. Egyedül én nem voltam rosszul, ám végig azon aggódtam, mi lesz, ha kidőlök. Tanulságos volt, amikor egy barátom gyermekének lett olyan súlyos allergiás rohama, hogy rádión kértünk helikopteres segítséget. Éjszakai villámcsapás is nehezítette már a dolgomat: a fények alapján navigáltunk kézi GPS segítségével.
A Magyar Jacht Akadémiánál a biztonság a kulcsszó – én is ehhez tartom magam, a kadétoknak igyekszem bemutatni a váratlan helyzetekre való felkészülés fontosságát, a feladatok pontos ismeretét, az útvonal meghatározását, és azt, hogy mindig legyen B-terv, mert a tengeren minden nagyon gyorsan változhat. Szabadidős tevékenység ez, mégis komoly hozzáállást igényel. A hajózás arra sarkallja az embert, hogy minél átfogóbb ismereteket szerezzen. Így nyílik meg egy új világ, ahol megtérül a befektetett munka!

Scroll to Top